STRAIPSNIAI

Žinios: gegužės 12-19 d.

Praėjusią savaitę lietuviai karštai diskutavo apie praėjusį referendumą dėl pilietybės išsugojimo ir pirmojo turo Prezidento rinkimų. Deja, referendumo rezultatai ypač nuvylė išeiviją: kad referendumas dėl pilietybės išsaugojimo būtų pavykęs, reikėjo, kad „už“ balsuotų  1 236 000 rinkėjų. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo 1 295 639 rinkėjai, kiek daugiau, negu reikėjo, kad referendumas įvyktų. Tačiau, kad jis būtų pavykęs, reikėjo, kad beveik visi balsuotų „už“ – daugiau kaip 96 proc.  Tačiau nemaža dalis iš jų balsavo „prieš“ (25,79 proc.). „Už“ pilietybės išsaugojimą balsavo 71,86 proc. balsavusių,   iš viso  – 931 102 . Taigi, kad referendumas būtų buvęs sėkmingas, pritrūko beveik trijų šimtų penkių tūkstančių balsų.

Lietuvos Respublikos ambasadoje Airijoje balsavimui užsiregistravo 5 598 rinkėjai, dalyvavo 4 822 rinkėjai, paštu balsavo 4 044 rinkėjai. Iš dalyvavusių, 4 727 rinkėjai (97,06 proc.) pasisakė “už” pilietybės išsaugojimą, o 132 rinkėjai (2,71 proc.) balsavo “prieš”.

Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose Lietuvos Respublikos ambasadoje Airijoje balsavimui užsiregistravo 5 598 rinkėjai, dalyvavo 4 822 rinkėjai. Daugiausiai rinkėjų balsų surinko Gitanas Nausėda – 39,11 proc., o antroje vietoje buvo Ingrida Šimonytė, surinkusi 32,80 proc. rinkėjų balsų.

Lietuvos Respublikos ambasada Airijoje ragina tautiečius neatsipalaiduoti ir ruoštis gegužės 26 d. vyksiančiam antrajam Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų turui ir Europos parlamento rinkimams.

Jeigu gegužės 12 d. balsavote, iš naujo užsiregistruoti nereikia. Jeigu balsuosite ambasados Dubline patalpose, galite registruotis iki balsavimo ar net balsavimo dieną. Registruotis galite puslapyje: https://www.rinkejopuslapis.lt/elektronine-registracija.

Jei gyvenate Jungtinėje Karalystėje ir norite atvažiuoti balsuoti ambasadoje Dubline – registruotis pasirenkant ambasadą Airijoje galite, tačiau jei norite balsuoti paštu – turite registruotis pasirenkant ambasadą Jungtinėje Karalystėje.

Ambasadoje bus balsuojama:

2019 m. gegužės 23–24 d. nuo 10.00 iki 12.00 val. ir nuo 14.00 iki 16.00 val.;
2019 m. gegužės 26 d. nuo 10.00 val. iki 18.00 val.

***

Lietuvos Respublikos ambasadorius Airijoje Egidijus Meilūnas dalyvavo Vroclavo universitete vykusiame penktajame tarptautiniame lituanistų kongrese. Sesijoje „Kaip Pasaulio lietuviui išmokti lietuvių kalbą“ jis pristatė galimybės mokytis lietuvių kalbos Airijoje ir lituanistinių mokyklų Airijoje veiklą. Kongresą organizavo Vroclavo universiteto lietuvių kalbos ir kultūros studijų centras, vadovaujamas mokslų daktarės Tatjanos Vologdinos.

Airija laukia Donaldo trampo vizito

JAV prezidentas Donaldas Trampas birželio prdžioje ketina apsilankyti Airijoje – Airija laukia oficialaus šio vizito patvirtinimo.

Namų globėjai nesirūpina mokesčių susigrąžinimu

Šią vasarą moksleivių “Leaving Certificate” ir “Junior Certificate” valstybinius egzaminus peržiūrės kompiuteriai. Apie tai praėjusią savaitę buvo pranešta vidurinėse mokyklose dirbantiems mokytojams. Nauja programa peržiūrės “Leaving Certificate” matematikos, chemijos, fizikos, biologijos, politikos bei visuomenės mokslų egzaminus. “Junior Certificate” – anglų, gamtos pažinimo, prancūzų ir verslo egzaminus. Tuomet egzaminuotojai dar kartą patikrins rezultatus.

***

 

Odontologai prieštarauja naujai vaikų burnos higienos politikai

Airijos odontologų asociacija ragina Vyriausybę privatizuoti pagrindines viešosios odontologijos paslaugas. Praėjusį mėnesį Sveikatos apsaugos ministras paskelbė apie naują dantų priežiūros sistemą, skirtą Airijos vaikams iki šešerių metų, taip pat vaikų burnos higienos priežiūros paketus nuo gimimo iki 16 metų. Airijos odontologų asociacija sako, kad tokia nauja politika ne tik žlugs, bet ir bus katastrofiška pacientams, gyvenantiems srityse, kur pajamos yra mažos, o gydymo poreikiai dideli. Asociacija, atstovaujanti 2 000 (dviems tūkstančiams) stomatologų visoje šalyje, pabrėžė, kad ji nėra konsultuojama dėl naujos burnos higienos politikos, nepaisant to, kad ji ją ir turės įgyvendinti.

 Nepritarta mečetės statybai

Vietiniams gyventojams nepritarus, sustabdyti planai Kilkennyje statyti mečetę ir islamo kultūros centrą.

Auga naujųjų technologijų specialistų paklausa

Airijos technologijų kompanija “OpenSky” iki 2021 m. pabaigos ketina sukurti 80 naujų darbo vietų ir investuoti į kompaniją Kildare’ėje pustrečio milijono eurų. Kompanijai reikės transformacijos konsultantų, programinės įrangos inžinierių, pardavimų ir rinkodaros vadovų.

Naujagymių svorio mažėjimo tendencija

Taigi tyrimas atskleidė, kad daugelyje pasaulio šalių, įskaitant ir Airiją, gimsta vis daugiau dvynukų bei trynukų ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl vaikai gimsta mažesnio svorio.

2015 m. pasaulyje gimė daugiau nei 20 mln. kūdikių, kurių svoris buvo mažesnis nei 2,5 kg.

***

Storosios ir tiesiosios žarnos vėžiu serga vis jaunesni

Medicinos žurnale „Lancet Gastroenterology And Hepatology“ paskelbtas tyrimas rodo, kad keliose dideles pajamas gaunančiose šalyse, tokiose kaip Airija, Jungtinė Karalystė, Australija, Kanada, Danija ir Norvegija per dešimtmetį gerokai padidėjo storosios ir tiesiosios žarnos vėžio susirgimų tarp jaunesnių nei 50-ies metų žmonių.

Tyrimo autoriai teigė, kad padidėjimą greičiausiai lemia nutukimas ir prasta mityba.

Pašėlusi būsto nuomos kainų karuselė tampa nekontroliuojama ir dvigubai brangesnė nei kitose Europos sostinėse

Nuomos kainai Dubline peržengus 2 000 eurų ribą, žmones papiktino pasirodę skelbimai, kuriuose siūloma nuomoti dviaukštę lovą už 500 eurų, o mažas, vargu ar gyvenimui tinkančias patalpas, už gerokai didesnę kainą…

Pagal naujausią „Daft.ie“ ketvirčio nuomos ataskaitą, šių metų gegužės 1 d. Airijoje buvo galima išsinuomoti tik 2 700 namų. Pasiūlos trūkumas padidino vidutines nuomos kainas visoje šalyje iki 1 370 eurų per mėnesį – daugiau nei 8 proc. per metus. Vidutinis mėnesinis būsto nuomos mokestis Dubline dabar sudaro apie 2 000 eurų, o kitose šalies vietose – beveik 970 eurų.

Nuoma Dubline kainuoja dvigubai daugiau nei kitose Europos sostinėse, pvz., Briuselyje, Berlyne ir Vienoje. Airijos sostinės gyventojai priversti mokėti 8 000 eurų daugiau nuomos mokesčių per metus nei Europos kaimynai.

 O štai 2018 metais benamių apgyvendinimui Dubline buvo skirta per 118 mln. eurų, t. y. 17 mln. eurų daugiau nei 2017 m.

Korupcija Gardoje – suimti pareigūnai

Įtarus korupcija, praėjusį ketvirtadienį buvo suimti trys Gardos pareigūnai. Penktadienį, po apklausos jie buvo paleisti, byla pradėta rengti Viešųjų kaltinimų direktoriui.

Dvigubai sumažėjo privataus turto vagysčių iš būstų

 Per pastaruosius ketverius metus Airijoje daugiau nei per pusę sumažėjo įsilaužimų į gyvenamuosius namus. Gardos pareigūnams suaktyvinus padalinio „Thor“ organizuojamas operacijas, nusikaltėliai vis rečiau taikosi į žmonių asmeninį turtą. Jeigu prieš ketverius metus žiemos mėnesiais buvo apiplėšta daugiau nei 12 000 namų, tai praėjusią žiemą šis skaičius sumažėjo per pusę – iki 6 000.

Kokaino vartojimas tampa nacionaline problema

Gardos vadovas įspėja apie Airijoje augantį kokaino populiarumą tarp jaunų žmonių, kurio vartojimas turi būti laikomas nacionaline sveikatos problema.

Sekantys mūsų laidas, turbūt jau laukia serijinių žinių apie bankomatų vagystes

Taigi penktadienio rytą suimti keturi vyrai, kurie „Topaz“ garaže, Gilnahirk Road, bandė pavogti bankomatą. Detektyvų vadovas Darren‘as Evans‘as informavo, kad suimti asmenys, kurių amžius apie 30, 33, 37 ir 41 metai, policijos nuovadoje duoda parodymus.

Šį rytą netoli incidento vietos esančios mokyklos vadovai mokinių tėvams išsiuntė žinutes, kad nepaisant netoliese mokyklos „zujančius“ policininkus, mokykla veikia.

Šiaurinės Airijos policija prašo gyventojų, pastebėjus ką nors įtartino ar turinčius informacijos apie bankomatų vagystes, kuri gali padėti tyrimui susisiekiant su policija tel.: 101. Skambinti taip pat galima „Crimestoppers“ organizacijai tel.: 0800 555 111, kuri yra anoniminė ir suteikia žmonėms teisę pranešti apie nusikaltimus ir juos sustabdyti.

 Zoologijos sode gimė goriliukė, jos vardą galite rinkti ir jūs

Dublino zoologijos sodas pranešė, kad balandžio pirmą dieną goriloms – mamai Kafi ir tėvui Bangui – gimė gorila-mergaitė ir skelbia konkursą dėl jos vardo. Zoologijos sodo darbuotojai kurį laiką negalėjo paskelbti lyties, nes mama kūdikio nepaleido iš rankų.

Robotas atliks daugiau paslaugų

Triničio universiteto inžinieriai sukūrė patobulintą roboto „Stevie II“ (Stivas) versiją. Naujasis robotas pakeitė savo pirmtaką „Stivą“ ir dabar pagyvenusiems ir neįgaliems žmonėms gali teikti daugiau paslaugų.

***

Šįmet į Eurovizijos finalą nepateko Airijos atstovė Sarah McTernan ir Lietuvai atstovęs Jurijus Veklenko. Konkurso nugalėtoju tapo …….

Pažinčių tarnybas keičia internetinės svetainės

Viena iš ilgiausiai šalyje veikusių pažinčių tarnybų, dirbusi daugiau nei 50 metų, nutraukia savo veiklą.

„Knock Marriage Introductions“, anksčiau žinoma kaip „Knock Marriage Bureau“, veikusi Marian Shrine šventykloje, Mayo apskrityje, buvo įsteigta 1968 m.  ir nuo to laiko jos paslaugomis pasinaudojo šimtai žmonių ir  beveik tūkstantis porų susituokė. Dabar, dėl sumažėjusios paklausos ir naujesnių technologijų atsiradimo, pvz., internetinių pažinčių, tarnybos paslaugos neteko populiarumo.

Geomagnetinės audros pikas baigia išblėsti, nors dar bus jaučiamas šioks toks fonas 

Praėjusį ketvirtadienį buvo fiksuojamas geomagnetinės audros pikas, kurį sukėlė trečiadienį mūsų planetą pasiekusių ir geomagnetinį lauką bombarduojančių Saulės dalelių srautas.

Vidutinio stiprumo geomagnetinė audra tęsėsi ir penktadienio rytą, vėliau imė silpti.

Geomagnetinė audra – tai stiprus Žemės magnetinio lauko aktyvumas.

Kai viršutiniame Saulės atmosferos sluoksnyje įvyksta magnetinės energijos išsiveržimas – blyksnis, iš Saulės atmosferos išlekia didelis kiekis įelektrintų dalelių, paveikiančių Žemės magnetinį lauką jį suaktyvindamas ir sukeldamas magnetinę audrą.

Siaučiant geomagnetinėms audroms danguje galima stebėti kvapą gniaužiantį reginį – šiaurės pašvaistes.

Audros metu jautresni žmonės jaučia kai kuriuos negalavimus. Žmogaus kūnui magnetinės audros poveikis – tai jaučiami galvos skausmai, sutrikęs miegas, bendras silpnumas, pakilęs ar šokinėjantis kraujospūdis bei kita.

Šiuo metu patariama vengti stresinių situacijų bei sunkaus fizinio krūvio.

Orai šią savaitę – tikras airiškas dangaus kokteilis: pro debesis – saulė, stipriau ar silpniau palynos, o penktadienį laukiamas lietus su perkūnija ir žaibais. Temperatūra 13-16 laipsnių šilumos,  vėjas – silpnas, vakarų, pietvakarių.

Žinias parengė Eugenija Vitkienė

Redagavo Eurika Masytė

Skaitė Vaida Raščiūtė

 

Žinios: gegužės 5-12 d.

Jau gegužės 24 dieną Airijoje vyks rinkimai į Europos Parlamentą, vietines tarybas ir referendumas dėl santuokos nutraukimo terminų.

***

Skubame pranešti apie Airijos lietuvių pergales:

 Puikus Airijos lietuvių futbolininkų pasirodymas! Komanda Baltic United FC – Dublin trečius metus paeiliui tapo Airijos F7 Spark Energy soccer league – Dublin čempionais ir rugsėjį dalyvaus pasaulio čempionate Romoje! „Baltic United FC“ antroji komanda tapo tos pačios lygos taurės vicečempionais. Nuoširdžiai sveikiname, dėkojame už Lietuvos vardo garsinimą ir linkime sėkmės pasaulio čempionate!

***

Airijoje spartaus interneto ryšio diegimas gali užtrukti dar 25metus

Antradienį Ministrų Kabinetas svarstė Nacionalinį plačiajuosčio ryšio planą (National Broadband Plan), kurį įgyvendinus, spartusis interneto ryšys taptų prieinamas daugiau nei pusė milijono namų, ūkių ir įmonių Airijos kaimo vietovėse. Premjeras Leo Varadkar‘as Parlamentą informavo, kad projektas gali kainuoti apie 3 mlrd. eurų, o jo įgyvendinimas truktų apie 25 metus.

***

Žmonės Airijoje vis dažniau atsisako socialinio būsto ir įvardija tokias priežastis, kaip: netinkamas būstas, šeimos aplinkybės ir persikėlimo išlaidos. Statistikos duomenimis, nuo 2016 m. iki 2018 m. beveik 5 500 atsisakė socialinio būsto.

***

Roscommon taryba paėmė 1,5 mln. eurų paskolą “pirmą kartą perkančiųjų būstą“ schemos įgyvendinimui – taryba gavo 43 paraiškas iš pirmą kartą noričiųjų įsigyti būstą ir jau 16 tokių paraiškų yra patvirtintos.

Darbo rinka

Cadbury“ savininkai ketina sumažinti 70 darbo vietų savo gamybos įmonėje Coolock’e, Dublino apskrityje. Coolok’o padalinyje šiuo metu dirba per 350 žmonių. Kompanija savo pareiškime teigia, kad ji, kaip ir visi gamintojai, nuolat stebi savo veiklą, siekdama užtikrinti, kad kompanijos verslas būtų pelningas ir efektyvus.

Susisiekimo priemonių naujovės

Gera žinia norintiems sėdėti plačiau lėktuve

Nuo šių metų rugsėjo mėnesio kompanija “Aer Lingus” 27-ių maršrutų keleiviams, kurie negali įsigyti bilietų, kad keliautų biznio klase, bet kurių netenkina maža erdvė lėktuvo salone, siūlys naują klasę – Premium Economy Class, arba “AerSpace”. Naują klasę, kurioje bus daugiau vietos nei keliaujant įprastine ekonomine klase, kainuos nuo 129 eurų. Į šią paslaugą įskaičiuota galimybė naudotis nemokamomis oro uosto poilsio zonomis, įlaipinimo pirmenybe, gėrimais lėktuve ir kitais patogumais. Tačiau kol kas ši paslauga nebus taikoma transatlantiniams skrydžiams.

***

Traukiniuose padaugėjus antisocialinio elgesio atvejų, Airijos geležinkeliai DART traukiniuose ketina įdiegti įspėjimo sistemą, skirtą pranešti apie netinkamą elgesį.

Praėjusiais metais Airijos geležinkeliai gavo 560 keleivių skundų.

***

MyTaksi app skelbia, kad nuo šiol, klientams, atšaukiantiems Taksi užsakymus,   bus taikoma 5 eurų bauda.

***

Gardos komisaras informavo, kad sistema, draudžianti diskvalifikuotiems vairuotojams sėsti už automobilio vairo, neveikia ir tai kelia grėsmę saugumui šalies keliuose. Pasak jo, devyni iš dešimties vairuotojų, kuriems uždrausta vairuoti, tebevažinėja šalies keliais. Iš 83 000 vairuotojų, diskvalifikuotų per pastaruosius aštuonerius metus, tik 11 proc. atsisakė teisių.

***

Per praėjusį  Bank Holiday savaitgalį Killarney dėl pavojingo vairavimo, alkoholio, narkotikų vartojimo buvo suimta šešiolika žmonių. Dvylika iš jų buvo suimti už pavojingą vairavimą – visi jie dalyvavo Kerry‘io apskrityje vykusiame sporto-motorinių transporto priemonių renginyje „Ežerų ralis“ (Rally of the Lakes), o keturi suimti už vairavimą apsvaigus nuo alkoholio ar narkotikų.

***

 Per praėjusį ilgąjį savaitgalį Kinsale, Cork‘o apskrityje, kur vyko kasmetinis „7s“ regbio festivalis, suimti 29 žmonės dėl viešosios tvarkos pažeidimų, narkotikų ir vairavimo išgėrus. Gardos pareigūnai taip pat konfiskavo narkotikų, kurių vertė siekia beveik 11 000 eurų.

***

Automobilio vairuotojas nubaustas 1000 eurų bauda už tai, kad vairuodamas mobiliąjame telefone sugebėjo stebėti Čempionų lygos pusfinalio rungtynes tarp Liverpool‘io ir Barcelon‘os.

***

Garda Meath‘o apskrityje konfiskavo kanapių, kurių vertė juodojoje rinkoje sudaro apie 2,5, mln. eurų ir dvi rankines granatas. Suimtas vienas žmogus.

***

Garda Dubline pradėjo tyrimą po to, kai dviratininkas praėjusį antradienį apie 14 val. apiplėšė grynųjų pinigų vežėją ir paspruko. Incidento metu niekas nenukentėjo.

***

Pasaulinės ataskaitos duomenimis, Airijos moterys – vienos iš labiausiai pasaulyje geriančių moterų.

Iš 189 šalių, jos yra ketvirtoje vietoje, nusileisdamos tik Lietuvos, Moldovos ir Čekijos alkoholinius gėrimus mėgstančioms moterims.

Airija pasaulyje apskritai turi geriančios šalies reputaciją – tarp geriančių suaugusių, tiek vyrų, tiek moterų, ji užima penktą vietą. Per metus vienas žmogus Airijoje išgeria daugiau nei 13 litrų alkoholinių gėrimų. 

***

Dubline, Capel Street, atidarytas „The Virgin Mary“ baras, pirmasis pradėjęs prekiauti bealkoholiniais gėrimais, o jo darbo valandos – tokios pat, kaip ir kitų barų.

Žinias parengė Eugenija Vitkienė

Redagavo Eurika Masytė

Skaitė Vaida Raščiūtė

 

Žinios: balandžio 22-gegužės 1 d.

Lietuvos ambasadorius Airijoje Egidijus Meilūnas, su neseniai įkurtos Airijos Lietuvių Jaunimo sąjungos prezidente Eva Rapkauskaite, tarėsi dėl įvairių projektų bei dalyvavimo referendume dėl pilietybės išsaugojimo.

Neseniai susikūrusi organizacija Airijoje siekia suburti jaunus žmones ir kartu puoselėti ir skleisti lietuvišką paveldą, istoriją ir kultūrą, padėti jaunimui integruotis į Airijos visuomenę, teigiamai atstovauti Lietuvą, linksmai ir turiningai pralesiti laiką, bendradarbiauti ir aplankyti kitas šalis ir kartu švęsti lietuviškumą.   

***

Primename, kad laiko iki būsimo referendumo dėl pilietybės išsaugojimo lieka vis mažiau, todėl raginame visus, kurie dar neužsiregistravo balsuoti referendume, tą nedelsiant padaryti. Tikime, kad Airijos lietuviai nepaves ir vieningai balsuos referendume, kad išsaugotų Lietuvos pilietybę sau ir savo vaikams. Primename, jeigu Jūs gyvenate Airijoje ir joje būsite 2019 m. gegužės 12 d. kuomet vyks Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo,  prisijunkite prie rinkėjų, balsuojančių užsienyje elektroninės registracijos sistemoje: www.rinkejopuslapis.lt ir užsiregistruokite, pasirinkdami Lietuvos ambasadą Airijoje. Užsiregistravę rinkėjai galės balsuoti paštu arba atvykę į ambasadą Dubline. Jei gyvenate Airijoje ir planuojate balsuoti paštu, turite užsiregistruoti iki gegužės 5 d. Vėliau užsiregistravusieji balsuoti paštu nebegalės, o turės atvykti į ambasadą Dubline.

Išsamesnę informaciją apir rinkimus ir referendumus rasite Lietuvos ambasados Dubline Facebook puslapyje.

Studentai raginami paskubėti registruoti paraiškas dėl studijų rėmimo

Atidaryta SUSI (Student Universal Support Ireland – SUSI) internetinė paraiškų sistema, skirta 2019 m. studentų stipendijų/grantų schemai. SUSI, stipendijų skyrimo tarnyba, per artimiausius mėnesius tikisi gauti iki 99 000 paraiškų iš studentų, ketinančių tęsti mokslą (Further Education) ir studijuoti aukštosiose mokymo įstaigose 2019-2020 mokslo metais.

SUSI ragina būsimus studentus kaip galima greičiau teikti paraiškas per internetinę svetainę. SUSI kaip paprastai priima paraiškas iš Airijos studentų, ketinančių studijuoti patvirtintus kursus Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, taip pat iš būsimų ES/Didžiosios Britanijos piliečių, ketinančių studijuoti Airijoje, kurie galės ir toliau naudotis stipendijomis/grantais, jeigu tai jiems priklauso.

Išsamesnę informaciją galima rasti interneto svetainėje www.susi.ie, įskaitant vaizdo įrašus ir išsamias rekomendacijas, kaip pateikti paraišką.

Pateiktas įstatymo projektas dėl tėvystės atostogų pašalpų

Antradienį paskelbtas bendras įstatymo projektas dėl tėvystės atostogų suteikimo, pagal kurį nuo š. m. lapkričio mėnesio visi dirbantys arba savo verslą turintys naujagimių tėvai (vyrai) galės pasinaudoti nauja vaiko priežiūros atostogų sistema. Sistema siūlo tėvams dviejų savaičių atostogas per metus ir 245 eurų pašalpą, kurią jie galės gauti pirmaisiais kūdikio gimimo metais.

Vyriausybė paskaičiavo, kad per metus šia schema galės pasinaudoti iki 60 000 tėvų. Įstatymo projekte  taip pat rengiamasi numatyti, kad tos pačios lyties poros (vyrai) gautų šias atostogas ir išmokas.

Užimtumo ir socialinės apsaugos ministrė Regina Doherty sako, kad įgyvendinus šią sistemą, naudos turės visi – tėvai, vaikai ir visuomenė, tačiau yra nesutinkančiųjų, nes jų netenkina pernelyg maža socialinė pašalpa.

Aukoms patyrusioms smurtą šeimose – papildomas Valstybės rėmimas

Šešiolikai organizacijų, kurios dirba su aukomis, patyrusioms smurtą  šeimose ir seksualinį išnaudojimą, 2019 metams Vyriausybė papildomai skyrė pusantro milijono eurų ir dabar finansavimo suma sudaro 23,8 mln. eurų.

Naujienos darbo rinkoje

JAV kompanija, kuri nuomoja moterų drabužius ir aksesuarus paskelbė, kad per artimiausius trejus metus Galway’juje sukurs 150 naujų darbo vietų technologijų srityje. Kompanija „Rent the Runway“ jau šią vasarą ketina atidaryti savo pirmąjį tarptautinį technologijų biurą Galway’juje Claddagh’o rajone. Kompanijos internetinių paslaugų biuras yra įsikūręs Niujorke, jame dirba 1 800 žmonių, o kompanijomis paslaugomis naudojasi 11 milijonų žmonių. Nauja tarptautinė technologijų tarnyba Galway’juje bus pirmoji tarnyba, įsteigta už JAV ribų.

***

Darbo paieškos svetainė „Indeed“ paskelbė, kad per ateinančius penkerius metus sukurs 600 naujų darbo vietų Dubline. Kompanija veiklą Dubline pradėjo 2012 m. ir veikia kaip Europos, Artimųjų Rytų ir Afrikos operacijų centrinė būstinė. Jau dabar ten dirba daugiau nei 1000 žmonių. Užsienio kompanijos Airijoje sukuria maždaug vieną iš dešimties darbo vietų. Sausio mėnesį socialinis tinklas „Facebook“ paskelbė, kad šiais metais Dubline priims į darbą per 1000 žmonių, o JAV programinės įrangos gamintojas „Salesforce“ per ateinančius penkerius metus planuoja sukurti apie 1500 darbo vietų Airijoje.

Laukiamas bagažo patikros sistemos atnaujinimas

Dublino oro uostas jau šiais metais ketina atnaujinti pirmo Terminalo keleivių bagažo patikros sistemą. Darbus planuoja užbaigti iki 2023 metų.

Airijoje daugėja turistų

Centrinės statistikos tarnybos duomenimis, Airijos turistų, vykstančių į užsienį, skaičius beveik pakilo į tą patį lygį, kuris buvo iki krizės. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius 1,73 mln. Airijos gyventojų vyko į užsienio šalis. Vien šių metų kovo mėnesį buvo užregistruota 634 000 užsienio kelionių. Padidėjo ir užsienio turistų, atvykstančių į Airiją. Nuo 2018 m. kovo mėn. bendras turistų skaičius į Airiją išaugo 3,3 proc. – į šalį buvo atvykę 784 700 turistų, tiesa, 3,1 proc. sumažėjo turistų iš Britanijos.

Sacharos dulkės nusėdo Airijoje

Praėjusio trečiadienio rytą daugelio šalies vidurio gyventojų buvo nustebinti dėl raudonųjų dulkių. Paslaptingos raudonos dulkės atkeliavo iš Sacharos dykumos. Pasak Aplinkos apsaugos agentūros, šių dulkių dalelės gali sukelti sveikatos problemų žmonėms, pavyzdžiui, sergantiems astma. Tačiau tai nėra itin retas gamtos reiškinys, kai dykumų dulkės ar smėlis pernešamas į kitus kontinentus per Atlantą.

Kaip vairuoti, išvengiant vairavimo egzamino? Pasirodo, tereikia užsiregistruoti

 Kelių eismo saugos tarnyba teigia, kad nuo 1984 iki 2016 m. išduota 125 860 besimokančių vairuotojų pažymėjimų ir jie nei karto nelaikė vairavimo egzamino. Mokinio-vairuotojo pažymėjimą jie gali kasmet atnaujinti, jeigu užsiregistruoja į egzaminą, bet nebūtinai į jį atvyksta. Transporto departamentas svarsto kelis pasiūlymus, kaip priversti mokinius-vairuotojus laikyti vairavimo testą. Siūloma didinti besimokančio vairuotojo pažymėjimo, atnaujinamo be vairavimo egzamino kainą arba įpareigoti vairuotoją lankyti saugaus vairavimo pamokas, kad jie galėtų atnaujinti savo besimokančio vairuotojo pažymėjimą, taip pat siūloma prieš suteikiant besimokančio vairuotojo pažymėjimą, priversti tokį vairuotoją laikyti vairavimo egzaminą.

Neseniai pakeistas įstatymas, dar vadinamas Clancy pakeitimu, numato baudas besimokantiems vairuotojams, vairuojantiems transporto priemonę be lydinčio asmens ir tai 30 proc. padidino vairuotojų, norinčių laikyti vairavimo egzaminą, skaičių, o taip pat pailgino ir egzamino laukimo laiką.

Galway’juje rastos erkės, sukeliančios Laimo ligą

Portumna, Galway’jaus mieste aptiktos erkės, turinčios Borrelia bakteriją, sukeliančią Laimo ligą – boreliozę. Mokslininkai sako, kad Borrelia infekuotų erkių daugiausiai yra šalies pietryčiuose, tačiau jų plotas nedidelis, todėl nekelia rizikos žmonėms užsikrėsti Laimo liga. Sveikatos priežiūros institucijos teigia, kad geriausias būdas apsisaugoti nuo erkių – patiems imtis atsargumo priemonių: vykstant į gamtą reikėtų vilkėti ilgas kelnes ir marškinius ilgomis rankovėmis, turėti galvos apdangalą, o grįžus namo gerai apžiūrėti kūną.

Belaukiant naujo morgo statybų, mirusieji irsta ligoninės koridoriuose

Politikus pasiekė žinia, kad Waterford’o universitetinėje ligoninėje mirusių žmonių kūnai trūnija ant vežimėlių koridoriuose. Ligoninės konsultantai sako, kad tokia situacija susiklostė todėl, kad morge trūksta vietos ir šaldymo įrenginių. Dėl tokių sąlygų kūnai irsta ir artimiesiems nieko kito nebelieka, kaip tik laidoti juos uždaruose karstuose. Ligoninė informavo, kad imsis visų priemonių padėčiai gerinti, o morgo pastato plėtrai jau skirta 5 mln. eurų ir šis projektas įtrauktas į Sveikatos departamento planus.

Dauguma kalinčių moterų – už vagystes

Dauguma moterų, kalinčių Airijos kalėjimuose, pateko ten už smulkius nusikaltimus – 95 proc. laisvės neteko dėl vagysčių iš parduotuvių arba vogtų daiktų pardavimus. Už panašius nusikaltimus kalėjimuose kali 79 proc. vyrų – jie smulkius nusikaltimus daro gerokai rečiau nei moterys.

Ekspertų teigimu, pagrindinės nusikaltimų priežastys yra fizinis ir psichologinis smurtas šeimose ir namų neturėjimas.

Lengvatikiams studentams gręsia įkalinimas

Šimtai studentų, kurie leido sukčiams naudoti savo banko sąskaitas „nešvarių“ pinigų pervedimui, gali atsidurti kalėjime. Nusikaltėliai paprastai už tokią paslaugą žada sumokėti apie 500 eurų, sakydami, kad jiems reikia greitai pervesti pinigus, o dėl biurokratinės bankų sistemos jie to negali padaryti. Studentai, kuriems nuolat trūksta pinigų, paprastai „užkimba“ ant šio kabliuko ir patenką į įtariamųjų ratą.

Gaudynėse vagišiai “pametė” bankomatus

Praėjusio penktadienio naktį Šiaurinės Airijos policija atgavo du bankomatus, pavogtus iš “Tesco” prekybos centro Ballymena’oje, Antrim’o grafystėje. Sprukdami nuo policijos vagišiai paliko automobilį ir bankomatus juos besivejantiems pareigūnams. Šiais metais Šiaurinėje Airijoje pavogta dešimt bankomatų.

Audra tūkstančius namų paliko be elektros
Praėjusio penktadienio vakarą, link Airijos per Atlanto vandenyną judant audrai „Hana“ sinoptikai dėl stipraus vėjo dviejose apskrityse – Ckare‘je ir Kerry‘je – paskelbė raudoną oro pavojaus lygį. Kituose pietvakarių regiono apylinkėse buvo skelbiamas Oranžinis ir Geltonas oro pavojus. 

Šeštadienį po audros Munster‘io regione 32 000 namų ir įmonių liko be elektros. Labiausiai nukentėjo Kerry‘io, Clare‘io ir Tipperary‘io apskritys. Vėjo gūsiai vertė medžius ir trikdė elektros energijos tiekimą. Kompanija „ESB Networks“ praneša, kad daugiausiai „kliuvo“ Iveragh‘o, Dingle‘o ir vakarų Korko teritorijoms, įskaitant Macroom‘ą. Sinoptikai užfiksavo, kad vietovėje „Mace Head“ Golvėjuje, vėjo greitis siekė 122 km/val., o „Shannon“ oro uoste – 119 km/val., tačiau gūsiuose galėjo siekti ir iki 150 km/val. 

Pranešimai

Vilniaus universiteto, Lituanistinių studijų katedros mokslininkės, Dr. Loreta Vilkienė ir Eglė Vaisėtaitė, balandžio 28 d. – gegužės 4d. viešės Airijoje, kur rinks duomenis tyrimui apie Airijos lietuvių kalbinį elgesį.

Jei Airijoje gyvenate ilgiau nei penkerius metus ir norėtumėte bei galėtumėte anonimiškai sudalyvauti tyrime Dubline arba Maynooth‘e, atsiliepkite ir registruokitės jums tinkamoje vietoje.

Apklausos vyks:
Pirmadienį, balandžio 29 d. nuo 14 val. St. James ligoninėje
Antradienį, balandžio 30 d. 14-17 val. LR ambasadoje Dubline
Trečiadienį, gegužės 1 d. nuo 10 val. Maynooth University, Iontas Building

Registruokitės el. paštu : egle.kackute@mu.ie arba egle.vaisetaite@flf.vu.lt

Žinios: balandžio 7-14 d.

Kaip visuomet žinias pradedame nuo informacijos iš Lietuvos ambasados Airijoje ir džiaugiamės prasidėjusiu bendradarbiavimu tarp dviejų būsimų Europos kultūros sostinių – Kauno ir Golvėjaus! Aptartos galimybės Lietuvą 2020 metais pristatyti Golvėjuje, o Airiją 2022 -ais Kaune bei Golvėjaus lietuvių bendruomenės galimas dalyvavimas šiuose projektuose. Ambasadorius su Golvėjaus miesto meru Nial’u McNeliu bei Verslo rūmų prezidentu Davu Hickley’jumi aptarė bbūsimus ekonominius ir kultūrinius projektus.

***

Pirmadienį 11 val. Seime bus apdovanoti mokinių rašinio arba esė konkurso „Kaip supranti žodžius: „Taikos vėliava kviečia kurti grožį?“ laureatai, tarp kurių yra 4 lietuviškų mokyklų užsienyje mokiniai.

Pirmąją vietą laimėjo Lukas Šošic’as iš Vasario 16-osios gimnazijos (mokytoja Dalė Kriščiūnienė).

Antrąją – Emilija Roma Šemetaitė, taip pat iš tos pačios mokyklos (mokytoja Asta D‘Elia)

Trečiąją – Korretta Kukėnas iš Dublino (Hartstown Community School, lietuvių kalbos kursų  mokytoja Jurgita Urbelienė). Titulinėje nuotraukoje: mokytoja Jurgita Urbelienė ir jos auklėtinė Korretta Kukėnas; 

Ir Saulė Lukša, iš Rimdžiūnų vidurinės mokyklos lietuvių mokomąja kalba (mokytoja Angelė Valienė).

Konkursas buvo skirtas Pasaulinei kultūros dienai paminėti. Sveikiname Korrettą ir jos mokytoją Jurgitą!!!

***

Mieli tautiečiai, primename, kad laiko iki būsimo referendumo dėl pilietybės išsaugojimo lieka vis mažiau ir mažiau, todėl raginame visus, kurie dar neužsiregistravo balsuoti referendume, tą nedelsiant padaryti. Tikime, kad Airijos lietuviai vieningai balsuos referendume, kad išsaugotų Lietuvos pilietybę sau ir savo vaikams. Primename, jeigu Jūs gyvenate Airijoje ir joje būsite 2019 m. gegužės 12 d. kai vyks Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo,  prisijunkite prie rinkėjų, balsuojančių užsienyje elektroninės registracijos sistemoje: www.rinkejopuslapis.lt ir užsiregistruokite, pasirinkdami Lietuvos ambasadą Airijoje. Užsiregistravę galės balsuoti paštu arba atvykę į ambasadą Dubline. Jei gyvenate Airijoje ir planuojate balsuoti paštu, turite užsiregistruoti iki gegužės 5 d. Vėliau užsiregistravusieji balsuoti paštu nebegalės, o turės atvykti į ambasadą Dubline.

Išsamesnę informaciją apie rinkimus ir referendumus rasite Lietuvos ambasados Dubline Facebook puslapyje.

Limeriko bedarbių dėmesiui

Kompanija „Johnson & Johnson Vision Care“ paskelbė apie 300 naujų darbo vietų sukūrimą Limerike. Kompanija ketina plėsti savo veiklą ir apie 100 naujų darbuotojų prireiks Nacionaliniame technologijų parke Plassey’juje, Limerick’e, tačiau pradinėje stadijoje kompanija ketina papildomai įdarbinti apie 200 statybos sektoriaus darbuotojų. Projektą remia Airijos vyriausybė per Airijos plėtros agentūrą IDA Ireland.

***

Donegale netrukus- 1000 darbo vietų poreikis

Technikos milžinas „Amazon Web Services“ paskelbė apie ketinimą pirkti energiją, gaminamą Meenbog’o vėjo jėgainių parke, kuris bus pastatytas Donegal’o apskrityje ne vėliau kaip iki 2021 m. Praėjusiais metais kompanija pranešė, kad per dvejus metus regione papildomai sukurs apie 1 000 darbo vietų.

Niekada nebijokite pareikšti nuomonės viešojo maitinimo įstaigoms

Praėjusią savaitę dėl higienos taisyklių pažeidimų buvo uždaryti šeši restoranai Dubline.

Patikrinkite, ar vaikui jūsų dovanota lėlė nėra kenksminga

Konkurencijos ir vartotojų apsaugos komisija praneša, kad „Smyths Toys“ atšaukia 1 260  lėlių „IMC Cry Babies Nala“ naudojimą dėl ten galimų cheminių medžiagų, kurios padidina plastiko ir vinilo lankstumą. Airijos Respublikoje buvo parduota apie 1 260 vienetų tokių žaislų, lėlės taip pat buvo parduodamos Šiaurės Airijos ir Jungtinės Karalystės „Smyths Toys“ parduotuvėse. Atšaukiamos lėlės, kurių serijiniai numeriai yra: 18/10657 / -36, 37, 38, 39, 40, 41, 43, 44, 45, 46.

Jeigu įsigijote tokią lėlę, suraskite gaminio serijos numerį. Jei jūsų gaminys turi vieną iš aukščiau nurodytų serijos numerių, nedelsdami grąžinkite žaislą ir pakuotę į „Smyths Toys” parduotuvę. Jei įsigijote šį produktą internetu, skambinkite “Smyths Toys“ Klientų aptarnavimo tarnybai.

 Alkoholio vartojimas auga, tačiau mažėja jo vartojimas baruose

Per pastaruosius metus Airijoje 5,6 proc. padidėjo alkoholio vartojimas, teigia Airijos gėrimų pramonės grupė Drinks Industry Group of Ireland. Vyno vartojimas pernai sumažėjo 2 proc. ir tai sudarė sudarė 26,7 proc. viso alkoholinių gėrimų kiekio. Nežiūrint į tai, kad dabar vyno parduoda mažiau, visgi nuo 2001 m. jo pardavimai išaugo beveik dvigubai. Alus kaip ir buvo, taip ir tebėra, populiariausias gėrimas Airijoje – jo pardavimai pernai sudarė 45,2 proc. visos alkoholio produktų rinkos ir padidėjo 2,7 proc. Nors Airijos mažmeninės prekybos sektorius padidino alkoholinių gėrimų pardavimų skaičių 3,7 proc., alkoholio pardavimo apimtis baruose sumažėjo 1,3 proc. Pastaruoju metu Airijoje siekiama sumažinti alkoholio vartojimą ir tam tikslui imtasi kai kurių priemonių, pavyzdžiui, priimti įstatymai, ribojantys alkoholio reklamą per sporto varžybas, sugriežtintos alkoholio vartojimo taisyklės vairuotojams.

Banko hipotekų tarifų pakitimai

Nuo balandžio 10 d. AIB bankas įvedė žemesnius fiksuotus hipotekos tarifus, taip pat naują dešimties metų fiksuotą palūkanų normą. AIB sumažino vienerių, dviejų, trijų, ketverių, penkerių ir septynerių metų fiksuotos hipotekos palūkanų normas ir taip pat įvedė naują dešimties metų 3,3 proc. fiksuotos palūkanų normos pasiūlymą.

Rekordiški koridoriuose laukiančiųjų ligonių skaičiai

Airijos ligoninėse šiuo metu ant laikinų mobiliųjų gultų guli 631 pacientas – tai didžiausias ant vežimėlių gulinčių žmonių skaičius, užfiksuotas šiais metais. Tačiau tai ne visi pacientai, kuriems trūksta lovų – kiti gali laukti sėdėdami kėdėse, laukimo patalpose arba tiesiog ten, kur yra vietos.

Be tymų skiepo gali būti draudžiama lankyti švietimo įstaigas

Sveikatos apsaugos ministras svarsto planą ar uždrausti neskiepytiems nuo tymų vaikams lankyti darželius ir mokyklas. Pasak ministro, apie tai diskutuojama ES ir, prieš priimant tokį sprendimą, būtina pasikonsultuoti su Europos kolegomis. Pasak ministro, vaiko, kuris nėra paskiepytas nuo tymų, siuntimas į mokyklą yra „neatsakingas ir pavojingas dalykas“. Toks planas pradėtas svarstyti po to, kai Dubline buvo užfiksuotas aštuonioliktasis susirgimo tymais atvejis – vien praėjusią savaitę tymais užsikrėtė dešimt žmonių.

Užfiksuotas žemės drebėjimas Dubline

Airijos nacionalinis seisminis tinklas pranešė, kad praėjusį sekmadienį apie 11 val. vakaro 2,4 balų žemės drebėjimas buvo užfiksuotas Donegalo įlankoje, kurį užfiksavo šešios Airijos seisminės stotys, esančios Donegale, Golvėjuje, Kerry, Wexford’e, Dubline ir Louth’e. Tokio pobūdžio įvykiai šiame regione nėra neįprastas reiškinys – 2017 m. 1,5 balų žemės drebėjimas buvo užfiksuotas Fanado pusiasalyje, taip pat Donegal’o apskrityje.

Apdovanotas mažasis supermenas

Šiaurinės Airijos policija apdovanojo drąsų berniuką Tiernan’ą McGready, kuris neleido trims vyrams įsitempti į automobilį 18-metės. Pamatęs incidentą, vaikinukas pradėjo šaukti, kad jie paleistų merginą. Pastarieji pasimetė, paleido merginą ir įsėdę į automobilį nurūko. Berniukas apie tai papasakojo savo mamai, kuri informavo policiją. 

Per studentus sąskaitas plaunami nešvarūs pinigai

Garda pradėjo tyrimą dėl “piniginių mulų, kurie “išplovė” 2 mln. eurų. “Piniginiai mulai” tai žmonės, kurie nusikaltėliams duoda savo sąskaitas, jie perveda jiems “nešvarius”, vogtus ar kitais neteisėtais būdais įgytus pinigus, o pastarieji persiunčia juos dar kažkam į nurodytą sąskaitą.   Praėjusiais metais Airijos bankai pranešė apie 1 600 tokių atvejų. Nusikaltėliai dažniausiai naudojasi studentų paslaugomis, žadėdami gerą, greitą ir lengvą uždarbį.  Garda nacionalinio ekonominio nusikalstamumo biuras tiria apie 200 „piniginių mulų“ sąskaitų – sandoriai apima nuo 5000 iki 35 000 svarų sterlingų, persiųstų į užsienį. Bankų ir Mokėjimų federacijos apklausa, atlikta Airijoje nustatė, kad daugiau kaip 40 proc. 18–24 metų amžiaus žmonių yra pasirengę būti “pinigų mulais”.

Smurto prieš moteris ir vaikus nemažėja

Labdaros organizacija “Pagalba moteriai” pateikė 2018 m.  ataskaitą, kurioje atskleidė daugiau nei 20000 smurto prieš moteris ir vaikus atvejus.

Dar viena Moher klifų auka

Sekmadienį apie pusę keturių ryto keturi Gelbėjimo tarybos narai prie Moher klifų, Clare apskrityje, iš vandens ištraukė turistės iš Australijos kūną. Manoma, kad moteris nukrito nuo klifų per neatsargumą. Moher klifai – ne tik nepaprastai gražus Airijos kampelis, bet ir labai pavojingas.

 

Bankomat vagystės tampa kasdienybe

Bankomatų vagystės tampa vos ne kasdieniu reikškiniu Airijoje – praėjusį sekmadienį apie pusę penkių ryto Derry grafystėje iš O’Kane’s degalinės buvo išplėštas dar vienas bankomatas. Vaizdo kameros parodė, kad vyrams, kurių galvas dengė gobtuvai, vagystei prireikė šiek tiek daugiau nei keturių minučių. Šis bankomatas, kaip ir kiti, buvo pavogtas panaudojus ekskavatorių, kurį vagys pavogė iš statybvietės. Manoma, kad gaujos, pasinaudojus artėjančiu “Brexit” chaosu,  pavogtus pinigus gali panaudoti ginklams ir sprogmenims pirkti.

O štai po neseniai įvykdytų bankomatų vagysčių viena degalinė sugalvojo būdą, kaip apsaugoti savo bankomatą: “Centra” parduotuvė, esanti toje pat Derry grafystėje, kur paskutinį kartą buvo pavogtas bankomatas, savąjį iš abiejų pusių apstatė betono blokais. “Centra” atstovas spaudai sakė, kad tokie blokai buvo naudojami jau prieš kelerius metus, nes tokios vagystės vyko ir anksčiau, o jie padėjo apsaugoti bankomatus nuo vagių.

Melaginga prekyba žmonėmis statistika

Kovo 11 d. Garda po reidų Cork”e susekė nusikaltėlių tinklą, kuris tarptautiniu mastu užsiima prekyba žmonėmis. Cork’o mieste jie rado 13–14 kambarių, kuriuose siaubingomis sąlygomis gyveno migrantai. Airijos Jungtinių Tautų taryba šiais metais nustatė, kad realus prekybos žmonėmis lygis Airijoje yra 50 proc. didesnis nei rodo oficialūs duomenys. Manoma, kad prekybą žmonėmis vykdo Kinijos pilietis, dabar jau turintis Airijos pasą ir palaikantis ryšius su nusikalstamomis gaujomis savo tėvynėje. Spėjama, kad jis taip pat yra vienas iš didžiausių kanapių auginimo Airijoje organizatorių.

2016 m. Airijoje buvo aptiktos 179 faktinės prekybos žmonėmis aukos, nors oficiali statistika rodo, kad jų buvo 95. 2015 m. buvo 153 faktinės aukos, palyginti su 78 žmonėmis, kurie buvo paminėti oficialios statistikos ataskaitoje.

Piliečiai prašo pareigūnų imtis veiksmų dėl dviratininkų saugumo

Praėjusį savaitgalį Airijos keliuose žuvus dar vienam dviratininkui, žmonės ragina pareigūnus imtis veiksmų, kad užtikrintų jų saugumą keliuose. Šiais metais Airijos keliuose žuvo 48 žmonės ir tai daugiau nei praėjusiais metais.

Oro linijos Emirates skelbia atvirų durų dienas, o norintys tapti įgulos nariais, rankomis turi pasiekti 212 cm aukštį

Dubajaus oro linijų kompanija „Emirates“ samdys salono įgulos darbuotojus Airijoje ir šį mėnesį ketina surengti atvirų durų dienas Dubline, Sligo ir Killarney.

Norintys dalyvauti atrankoje, turi atvykti į atvirų durų dienas:

 Balandžio 20 d. Sligo, The Glasshouse Hotel
Balandžio 20 d., Killarney, Muckross Park Hotel ir Spa
Balandžio 22 d. Dubline, Dublino oro uoste.

Kandidatų atrankos prasidės nuo 9 val. ryto.

Pareiškėjai turi būti ne jaunesni kaip 21 metų amžiaus ir atsistoję ant pirštų galų rankomis turi pasiekti 212 cm aukštį.

Airiai tuokiasi vis vyresni, ir vis rečiau bažnyčiose

Nauji statistiniai duomenys atskleidžia, kad dabar Airijos vyrai veda, o moterys teka vyresniame amžiuje. 2018 m. duomenys rodo, kad vidutinis nuotakų amžius dabar yra 34,4 metai, o jaunikių – 36,4 metai. Vienos lyties besituokiančių jaunikių vidutinis amžius – 40,1 metai, o moterų, gyvenančių tos pačios lyties santuokoje – 38,7 metai. Įdomu tai, kad daugiau nei ketvirtadalis priešingos lyties porų per pastaruosius metus pasirinko pilietinę santuoką.

Populiarėja pasaulietinės ceremonijos ir vis mažiau porų tuokiasi Romos katalikų bažnyčiose. Praėjusiais metais religines apeigas pasirinko 61,2 proc. visų besituokiančių porų – jaunavedžiai tuokėsi Romos katalikų bažnyčiose, metodistų, žydų ir kt. tikėjimo bažnyčiose.

Daugiausiai santuokų įregistruojama šiltuoju metų laiku: birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais, o mažiausiai – sausio ir vasario mėnesiais.

Mišrių santuokų vestuvės dažniausiai vyksta penktadieniais ir šeštadieniais, nepopuliariausios dienos – sekmadienis ir pirmadienis.

Žinios: kovo 24-31 d.

***

Jeigu Jūs gyvenate Airijoje ir joje būsite 2019 m. gegužės 12 d. kuomet vyks Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo,  prisijunkite prie rinkėjų, balsuojančių užsienyje elektroninės registracijos sistemoje: www.rinkejopuslapis.lt ir užsiregistruokite, pasirinkdami Lietuvos ambasadą Airijoje. Užsiregistravę rinkėjai bus įtraukti į Lietuvos ambasados Airijoje rinkėjų sąrašus ir galės balsuoti Lietuvos Prezidento ir ES parlamento rinkimuose bei dviejuose referendumuose – dėl pilietybės išsaugojimo ir dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo paštu arba atvykę į ambasadą Dubline. Jei gyvenate Airijoje ir planuojate balsuoti paštu, turite užsiregistruoti iki gegužės 5 d. Vėliau užsiregistravusieji balsuoti paštu nebegalės, o turės atvykti į ambasadą Dubline.

Išsamesnę informaciją apir rinkimus ir referendumus rasite Lietuvos ambasados Dubline Facebook puslapyje.

Vyriausybė

Airijos Vyriausybė nuo šių metų kovo mėnesio pabaigos pensinio amžiaus žmonėms penkiais eurais pakėlė pensijas, tačiau kitais metais ketina pensines išmokas susieti su infliacija.

***

Gegužės 24 d. Airijoje ketinama surengti referendumą dėl santuokos nutraukimo termino. Airijos piliečiams nubalsavus, iš Konstitucijos bus pašalintas ketverių metų minimalus gyvenimo atskirai laikotarpis iki gaunat skyrybas ir pakeičiamas į dvejų metų laikotarpį. Pagal dabartinę tvarką, susituokusioms poroms reikia gyventi ne mažiau kaip ketverius metus atskirai iki jie bus oficialiai išskirti. Nauja tvarka šį laikotarpį sumažintų iki dvejų metų. Be to, referendumas išspręstų kitus santuokos nutraukimo aspektus, pavyzdžiui, jis apimtų teismo sprendimą nutraukti santuoką, jei nėra galimybės susitaikyti, o sutuoktinių vaikams būtų užtikrinta priežiūra. Kitas aspektas, kurį galima pakeisti referendumo būdu, yra susijęs su užsieniečių skyrybų pripažinimu – toks pripažinimas suteiktų galimybę Parlamentui priimti teisės aktus dėl kitos valstybės suteiktų santuokų nutraukimo pripažinimo.

Vakarų Kerry rastas retas XIX a. airių rankraštis. 27 puslapių rankraštyje yra pilna epinio eilėraščio “Didžiojo kvailio nuotykis” versija, taip pat dar viena poema. Rankraštį 1857 m. sudarė smulkus ūkininkas Tomás Mhicil, o jo  giminės rankraštį atrado labai retos ir senos knygos  “Annals of the Four Masters” kopijoje, kuri buvo paslėpta sename lagamine.

***

2019 m. kovo 31 d. (sekmadienį) pirmą valandą nakties Airijos Respublikos gyventojai viena valanda į priekį pasuko laikrodžio rodykles ir kartu su kitais ES piliečiais pradėjo gyventi pagal vasaros laiką. Deja, vasaros laikas tęsis neilgai  – 2019 m. spalio 27 d., 02:00 val. nakties vėl suksime laikrodžio rodykles, tik tuomet viena valanda atgal. Pagal ES teisę visos 28 valstybės narės laikrodžio rodykles viena valanda atgal turi pasukti paskutinį spalio sekmadienį ir viena valanda į priekį paskutinį kovo mėnesio sekmadienį.

Pernai Europos Parlamentas nubalsavo už tai, kad 2021 m. toks laiko keitimas būtų sustabdytas, nes dauguma ES šalių gyventojų pareiškė, kad tai jiems sudaro tam tikrų nepatogumų – dauguma nepatenkintų laiko keitimu buvo iš Vokietijos, Prancūzijos ir Austrijos.

Valstybės narės iki 2020 m. balandžio mėn. turėtų priimti galutinį sprendimą, ar jos iš tikrųjų nori, kad būtų paliktas vasaros laikas ir laikrodžio rodyklės nebūtų sukamos ir, priėmus vieningą sprendimą, 2021 m. balandžio mėn. būtų galima pakeisti teisės aktus.

Brexit

Airijos Ekonomikos ir socialinių tyrimų institutas teigia, kad „Brexit“ ekonominis poveikis Airijai bus reikšmingas bet kuriuo atveju – ar Jungtinė Karalystė paliks ES pasirašiusi sandorį, ar nepasirašiusi. Instituto mokslininkai taip pat prognozuoja, kad praėjus dešimčiai metų po to, jei Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą be sandorio, Airijoje 45 000 sumažės darbo vietų. Nereguliarus „Brexit“ scenarijus šį skaičių padvigubintų iki 90 000.

Gamta

Po šiltos žiemos Airija išgyvena skruzdėlių invaziją. Nors skruzdėlės dažniausiai pasirodo vasaros metu, tačiau dėl šilto oro šiemet jos anksčiau atkuto ir pradėjo “atakuoti” namus ir biurus. Pasak ekspertų, dėl didelio namų ir verslo objektų tankumo, Dublinas tapo populiariausia skruzdėlių apskritimi. Ekspertai prognozuoja, kad dėl klimato kaitos žiemos Airijoje bus vis šiltesnės, todėl tikėtina, kad skruzdėlių plitimas tik didės. https://www.irishmirror.ie/news/irish-news/ant-invasions-rise-ireland-after-14184784

 Transportas

Elektriniai skuteriai yra nebrangi ir patogi transporto priemonė, tačiau Airijoje tai yra „nelegali“ transporto priemonė, nes pagal 1961 m. priimtą Kelių eismo įstatymą, elektriniai skuteriai priskiriami „mechaniškai varomoms“ transporto priemonėms ir jie, kaip ir bet kuri kita mechaniškai varoma transporto priemonė, kuri naudojama viešoje vietoje, turi turėti draudimą, kelių mokestį, o ją vairuojantis žmogus – vairuotojo pažymėjimą.

***

Norvegijos oro linijos, kad galėtų atnaujinti transatlantinius skrydžius iš Airijos į JAV, vietoj laikinai uždraustų naudoti „Boeing 737 MAX 8“ lėktuvų, nusprendė naudoti kito tipo orlaivius. Kompanija skrydžius ketina atnaujinti iš Dublino oro uosto iki vasaros sezono pradžios.

***

Oro linijų kompanija WOW dėl blogos finansinės situacijos sustabdo visus skrydžius – taip pat skrydžius tarp Dublino ir Islandijos, tačiau keleiviams į pagalbą žada ateiti Airijos oro linijų kompanija “Aer Lingus”.

Nekilnojamasis turtas

Šių metų statistikos duomenys rodo, kad nekilnojamo turto kainos Dubline sumažėjo vidutiniškai 7500 eurų per pirmuosius tris šių metų mėnesius. Dabar tipinio trijų miegamųjų pusiau namo vidutinė kaina siekia 437 500 eurų. Per pirmąjį šių metų ketvirtį didžiuosiuose šalies miestuose, esančiuose už Dublino ribų – Cork, Galway, Limerick ir Waterford – nekilnojamojo turto kainų šuolio nebuvo pastebėta, tačiau per metus jos padidėjo 3,6 proc. ir dabar siekia iki 252 500 eurų.

Didžiausias metinis nekilnojamojo turto kainų padidėjimas pastebėtas kitose šalies vietose – ten augimas sudarė 6,3 proc. ir tai reiškia, kad praėjusiais metais tipinio nekilnojamojo turto pardavimo kaina padidėjo vidutiniškai 9 400 eurų, o per pastaruosius tris mėnesius – 1,1 proc. ir dabar vidutiniškai siekia apie 159 433 eurus.

Taip pat padidėjo ir laikas per kurį pasirašoma nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartis – dabar jis trunka apie aštuonios savaitės ir tai dvigubai ilgiau nei buvo prieš metus.

Turizmas

 Vadovaujantis turistų atsiliepimais ir nuomonėmis, „TripAdvisor“ atskleidė 10 geriausių 2019 m. Airijos lankytinų vietų – kasmetiniuose „Travelers ‘Choice“ apdovanojimuose šiemet Dublinas buvo pripažintas kaip patraukliausia kelionės vieta, po jo – Killarney, o Galway, Dingle ir Cork atitinkamai pasidalino trečia, ketvirta ir penkta vietomis.

***

Jeigu nors kartelį norite pasijusti karaliais, jums tereikia vieną naktį praleisti 15-ojo amžiaus pilyje Cahercastle, Galway apskrityje, kur kainos prasideda nuo 160 eurų.

Šventės

Kovo 31 d.,Airijoje buvo švenčiama Motinos diena, tačiau šios datos skirtingose šalyje skiriasi. Lietuvoje, pavyzdžiui, Motinos diena oficialiai švenčiama nuo  1928 m. pirmąjį gegužės sekmadienį.

Kriminalai

***

Sekmadienį apie ketirtą valandą ryto iš degalinės, esančios Dromore Road, Irvinestown, Fermanagh grafystėje, buvo pavogtas bankomatas. Šiaurės Airijos policija sako, kad vagys “išėmė” bankomatą, panaudoję ekskavatorių, o vėliau su priekaba jį išsivežė. Ekskavatorius buvo pavogtas iš netoliese esančio rajono, kuriame vyksta statybos darbai. Po vagystės jis buvo padegtas. Kokia pinigų suma buvo pavogta, neskelbiama. Policija tiria, ar ši vagystė susijusi su anksčiau pasienio regione pavogtų bankomatų vagystėmis.

***

Garda Longford suėmė vairuotoją, šalia kurio buvo rasta atidaryta alaus skardinė ir pakuotė alaus skardinių, įtarus, kad jis gėrė vairuodamas. Be to, jis neturėjo draudimo, NCT ir kelių mokesčio ženklų. Vairuotojas stos prieš teismą.

***

Teismas 46-erių metų ne airių tautybės vyrui skyrė 700 eurų baudą už tai, kad jis Korko miesto prekybos centre pliaukštelėjo savo dvejų metukų dukrai už tai, kad ji nenorėjo išlipti iš prekybos vežimėlio. Tai pamačiusios dvi moterys informavo Garda. Mergaitę apžiūrėję medikai jokių sužalojimų nerado. Vyras teisme buvo apibūdintas kaip geras tėvas ir vyras ir anksčiau nebuvo pakliuvęs į teisėsaugos akiratį.

Žinios: kovo 18-24 d.

Kaip žinote, artėja svarbus rinkimų ir referendumų etapas, taigi, ar sumažės Seimo narių skaičius, ar emigrantai išsaugos Lietuvos pilietybę, ar laimės jūsų palaikomas politikas prezidento postą, – priklausys ir nuo jūsų valios bei aktyvumo.

Tad jei gyvenate Airijoje ar joje būsite 2019 m. gegužės 12 d., kai vyks Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo,  prisijunkite prie rinkėjų, balsuojančių užsienyje elektroninės registracijos sistemoje: www.rinkejopuslapis.lt ir užsiregistruokite, pasirinkdami Lietuvos ambasadą Airijoje. Užsiregistravę rinkėjai bus įtraukti į Lietuvos ambasados Airijoje rinkėjų sąrašus ir galės balsuoti Lietuvos Prezidento ir ES parlamento rinkimuose bei dviejuose referendumuose – dėl pilietybės išsaugojimo ir dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo paštu arba atvykę į ambasadą Dubline. Išsamesnę informaciją rasite Lietuvos ambasados Dubline Facebook puslapyje.

Po Airijoje įvykusio Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministro vizito – 300 tūkstančių eurų parama

Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šiemet skyrę 300 tūkstančių eurų užsienio lituanistinių mokyklų projektams, tarp kurių ir Airijos lituanistinės mokyklos, kurių šalyje priskaičiuota net 17.

Džiuginantis Airijos valstybės rūpestis labiausiai pažeidžiamomis socialinėmis grupėmis. Vyriausybės sprendimu vėl padidintos socialinės išmokos. Nuo kovo 20 dienos  apie pusantro milijono Airijos žmonių pradėtos mokėti didesnės socialinės išmokos. Nuo kovo 25 dienos 637 340 šalies pensininkų, sulaukusių 66-erių ir daugiau metų ir 72 640 išlaikytinių pensijos ir pašalpos padidės 5 eurais per savaitę. Taip pat 5 eurais didesnę pašalpą gaus 684 700 socialinės pašalpos gavėjų, įskaitant globėjus, našles, neįgaliuosius, vienišus tėvus ir darbo ieškančius žmones. Taip pat 2,20 eurų (dviejų eurų ir dvidešimties centų) didesnės išmokos bus mokamos vaikams iki 12 metų ir 5,20 eurų (penkių eurų ir dvidešimties centų) didesnes išmokas gaus vaikai nuo 12-os metų ir vyresni.

Airijos užsienio reikalų ministrės palankumas Airijoje gyvenantiems lietuviams

Airijos Europos Sąjungos reikalų ministrė Helen McEntee, neseniai viešėjusi Vilniuje, savo straipsnyje, išspausdintame „Delfi‘yje“, sakė, kad Airija  visuomet sieks, kad Lietuvos piliečiai Airijoje jaustųsi kaip namuose.

Raginimas vairuotojams pasikeisti pažymėjimus:

Kelių eismo saugos tarnyba siūlo Airijoje gyvenantiems asmenims, turintiems Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimus, kiek galima greičiau pasikeisti juos į Airijos vairuotojo pažymėjimus.

Informacija ieškantiems prieglobsčio

Teisingumo departamentas patvirtino, kad prieglobsčio prašytojai nebus apgyvendinti Rooskey, Leitrim’o apskrityje esančiame viešbutyje, kurį per pastaruosius tris mėnesius buvo bandyta padegti. Problema yra ta, kad atsirado nesutarimų dėl nuomos sutarties tarp viešbučio savininkų ir jį nuomojančio valdytojo. Kur bus apgyvendinti prieglobsčio Airijoje prašantys žmonės kol kas neskelbiama.

Gera žinia greito maisto mėgėjams ir ieškantiems darbo

Greito maisto restoranų tinklas LEON per ateinančius penkerius metus Airijoje ketina sukurti 600 darbo vietų.  Kultinio prekės ženklo turėtojas sako, kad iki 2023 metų Airijoje atidarys 20 restoranų. Pirmasis greito maisto restoranas turėtų atverti duris lankytojams jau šių metų gegužę. Jis įsikurs Dublino „Temple Bar“ rajone, o kiek vėliau dar vieną restoraną planuojama atidaryti Dundrum’o centre.

 Vis dar prasta situacija ligoninėse: pacientai laikinai guldomi ir ant mobilių gultų

Airijos ligoninės niekaip negali išspręsti lovų stygiaus problemos – praėjusią savaitę per 550 pacientų buvo priversti gulėti ant gultų, nes nebuvo laisvų lovų. Blogiausia padėtis buvo Limerick’o universitetinėje ligoninėje.

Keičiasi priklausomybių įpročiai: asmenys, siekiantys atsikratyti alkoholizmo, jį pakeičia kanapėmis ir kokainu. Kaip liaudis sako: nuo vilko ant meškos

Airijos sveikatos apsaugos tarnyba informuoja, kad kanapės ir kokainas yra bene populiariausi narkotikai, kuriuos vartoja žmonės, siekiantys atsikratyti alkoholio priklausomybės. Pastaraisiais metais sumažėjo priklausomybę nuo alkoholio turinčių žmonių skaičius, tačiau jų gydymas tapo sunkesnis ir sudėtingesnis.

***

Skirtingų spalvų kojinės – pasaulinės Dauno dienos simbolika, reiškianti 47-ąją chromosomą

Jeigu praėjusį ketvirtadienį sutikote ar socialiniuose tinkluose matėte žmones su skirtingų spalvų kojinėmis, turbūt supratote, kad buvo minima Pasaulinė Dauno diena, o skirtingos kojinės simbolizavo papildomą chromosomą, kurią turi šia liga sergantys žmonės. Žmogaus organizme yra 23 poros chromosomų arba 46, o daunai jų turi 47.

Kačiukas – robotas atliks sveikatos priežiūros paslaugas

Kompanijos „CR Robotics“ išradėjai iš Dundalko, Louth’o apskrities, pristatė robotą Mylo, kuris gali padėti žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga ir demencija. Robotą galima išsinuomoti – jo vienos dienos paslaugos kainuoja 9 eurus. Kačiuko veidą turintis robotas yra suporuotas su sveikatos jutiklio laikrodžiu ir gali teikti ne tik sveikatos priežiūros paslaugas, bet gali būti ir draugu. 

Kartais smulki moneta gali tapti nemenku turtu

Manoma, kad už retą 1985 metų Airijos 20 pensų monetą aukcione, kuris balandžio mėnesį vyks Dubline, galima bus gauti iki 6 000 eurų – tai yra viena iš rečiausių šiuolaikinių monetų, net retesnė už garsųjį 1943 m. Airijos floriną. 1985 metais buvo nukaldinta tik 500 tokių monetų,  o nuo 2002 metų, kai Airija keitė svarus į eurus, dauguma jų buvo grąžintos į Centrinį banką, tačiau apie 50 šių monetų ligšiol negrąžintos ir jos greičiausiai kažkur mėtosi airiškų namų užkaboriuose.

 Streikai

Airijos dienraščiai praneša, kad kiekvieną dieną Londone prie Parlamento protestuoja prieš „Brexit“ nusiteikę žmonės, tarp jų ir airiai. Praėjusį šeštadienį šimtai tūkstančių žmonių Londone išėjo į gatves reikalaudami naujo referendum dėl “Brexit”.

HP kompanija patyrė milžinišką nuostolį

Kompanija, gaminanti HP kompiuterius, atšaukia apie 78 500 nešiojamųjų kompiuterių, kurie buvo parduoti nuo 2015 m. gruodžio mėnesio iki 2018 m. balandžio mėnesio vartojimą dėl galimo baterijų užsidegimo

Gardoje – tarptautinė stažuotojų komanda iš visos Europos

Šventasis Patrikas girtuoklių neišgelbėjo

Per ilgąjį Šv. Patriko savaitgalį Garda suėmė 164 vairuotojus, kurie vairavo neblaivūs, iš jų 74 buvo sulaikyti per pačią Šv. Patriko dieną. Vienuolika vairuotojų buvo sulaikyti ankstyvomis ryto valandomis, t. y. nuo 8 val. iki 11 val. Eismo įvykiuose nuo kovo 16 iki 18 d. žuvo keturi žmonės. 

***

Praėjusį penktadienį Garda Limericko miesto pašto siuntų rūšiavimo skyriuje aptiko įtartiną paketą, kuris buvo identiškas tiems, kurie prieš keletą savaičių buvo išsiųsti į Jungtinę Karalystę ir kurių viduje buvo degių medžiagų mišinys. Vyksta tyrimas.

Orai

Jau praėjusią savaitę pranešėme apie magnetines audras. Astronomai sako, kad savaitgalį, ypač šeštadienio naktį, Airijoje buvo galima stebėti Šiaurės pašvaistę.

Kitą savaitę išsilaikys panašūs orai, tačiau beveik visa savaitę saulutė ųvies pro debesis, o trečiadienį, ketvirtadienį dangus bus giedras. Dieną šils nuo 9 iki 15 laipsnių šilumos, naktimis bus šaltoka – 2-4 laipsniai šilumos. Vakarų, Šiaurės Vakarų vėją keis Vakarų/Pietvakarių malonesnis vėjelis. Kovo 28 dieną pilnatį keis delčia – dylantis mėnulis.

***

Balandžio 14 d. Dubline, Hartstown Community mokykloje, vyks Airijos lituanistinių mokyklų vaikų ir moksleivių dainų festivalis-konkursas „Skambėk skambėk, lietuviška daina 2019“. 

***

Žinias parengė Eugenija Vitkienė, redagavo Eurika Masytė

Žinios: kovo 11-17 d.

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga Airijos lietuvių profesionalų klubas ambasadoje buvo surengęs diskusiją su profesoriumi Rimvydu Baltaduoniu, Pasaulio lietuvių bendruomenės pilietinės iniciatyvos #DABARvadovu, ir Marijumi Gudynu, Užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamento direktoriumi. Susitikime buvo aptarti pilietiškumo ir pasiruošimo artėjančiam  referendumui dėl pilietybės išaugojimo, klausimai. Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo vyks gegužės 12 d. Susitikimo dalyvai akcentavo, kad kievieno iš mūsų balsas bus itin svarbus ir paragino Airijos lietuvius aktyviai registruotis svetainėje www.rinkejopuslapis.lt ir dalyvauti priimant sprendimus dėl mūsų visų ir Lietuvos ateities.

***

Kovo 11-ąją Lietuvai švenčiant Nepriklausomybės atkūrimo dieną, Airijoje vyko antrasis lituanistinių mokyklų konkursas, skirtas šiai datai pažymėti. Konkurso dalyvius pasveikino Lietuvos ambasadorius Airijoje Egidijus Meilūnas ir iš Lietuvos atskridę svečiai: Seimo narys Žygimantas Pavilionis, Užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamento direktorius Marijus Gudynas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Užsienio lietuvių skyriaus vyresnioji specialistė Rūta Ramanauskienė, kuri perdavė renginio globėjo – Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus – sveikinimą bei Airijos lietuvių benduomenės pirmininkas Arūnas Teišerskis. Konkursui pasibaigus, visiems dalyviams buvo įteikti Padėkos raštai, o nugalėtojams – originalios dovanos ir atminimo prizai.  

***

Kaziuko mugėje, vykusioje Dundalke, šiemet, kaip ir kasmet, buvo renkamos lėšos onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams Lietuvoje. Labdaros organizacijos steigėja ir vadovė Rita Lamsargytė Mockė dėkoja renginio organizatoriams – Dundalko lietuvių bendruomenei, kurios dėka šiemet įėjimas mugės svečiams nekainavo. Rita dėkoja visiems mugės dalyviams ir svečiams, kurie sergančius vaikus palaikė žodžiais, dovanėlėmis ir aukojo pinigėlius. Surinkti 382 eurai 90 centų, o bendra surinkta suma sudaro 698 eurus ir 50 centų. Rita informavo, kad ši suma bus išsiųsta į Lietuvą ir pinigėlius pasidalins 12 vaikų, kurie stengėsi ir ruošė darbelius.

***

Lietuvos ambasadorius Airijoje Egidijus Meilūnas Labdaros organizacijos Airijos lietuviams rūpi įkūrėjai ir vadovei Rita Lamsargytei Mockei įteikė Lietuvos Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio padėką už paramą sergantiems Lietuvos vaikams bei premjero dovaną – Lietuvos trispalvę. Atsidėkodama Rita perdavė ambasadai penkerių metukų Viktorijos Tamulionytės dovaną – jos tapytą paveikslą. 

***

Jeigu Jūs gyvenate Airijoje ar joje būsite 2019 m. gegužės 12 d., kai vyks Respublikos Prezidento rinkimai ir referendumas dėl pilietybės išsaugojimo,  prisijunkite prie rinkėjų, balsuojančių užsienyje, elektroninės registracijos sistemoje: www.rinkejopuslapis.lt ir užsiregistruokite, pasirinkdami Lietuvos ambasadą Airijoje. Užsiregistravę rinkėjai bus įtraukti į Lietuvos ambasados Airijoje rinkėjų sąrašus ir galės balsuoti abiejuose rinkimuose ir referendume paštu arba atvykę į ambasadą Dubline. Išsamesnę informaciją rasite Lietuvos ambasados Dubline Facebook puslapyje.

Didėja airiškojo paso paklausa

Airijos vicepremjeras ir Užsienio reikalų ministras Simon‘as Coveney‘jus sakė, kad šiais metais gauta per 230 000 paraiškų gauti airiškajam pasui ir tai 30 proc. daugiau nei buvo per tą patį praėjusių metų laikotarpį. 2018 m. buvo rekordiniai metai, kai buvo išduota per 860 000 Airijos pasų.

Užsienio reikalų departamentas informavo, kad praėjusiais metais daugiau kaip 70 proc. paraiškų sudarė Airijos salos gyventojų paraiškos.

Benamiai iškraustomi iš viešbučių

Beveik šimtas prieglobsčio prašytojų buvo perkelti iš „Treacy“ viešbučio Carrickmacrosse, Monaghan’o apskrityje, į skubios pagalbos apgyvendinimo centrus arba B& B į Monaghan’o, Louth’o ir Meath’o apskritis. Prieglobsčio prašytojai buvo iškeldinti dėl to, kad viešbutį norima parengti turistams iki prasidedant vasaros sezonui.

Sveikatos apsauga

Apie Airijos laukiančiųjų gydymo eiles yra juokaujama, kad belaukiant dėl viso pikto ir kryžių iš anksto galima užsakyti, o per kelerius metus kai kurie pacientai spėja pamiršti ir jiems skirtą vizito datą. Taigi šiais metais apie 30 000 žmonių ketinama pašalinti iš Airijos viešųjų ligoninių gydytojų pagalbos laukiančiųjų sąrašų dėl to, kad jie buvo užsiregistravę ir nesikreipė į gydytojus jiems nurodytu laiku.

Naujausi duomenys rodo, kad laukiančiųjų sąraše yra net 71 205 pacientai, kuriems reikia chirurginio gydymo. Apie 542 tūkstančiai pacientų užsiregistravo dėl ambulatorinio gydymo, iš jų apie 165 tūkstančiai laukia ilgiau nei vienerius metus, o 99 tūkstančiai laukia net nuo 2017 m. vasaros.

Manoma, kad iki metų pabaigos laukiančiųjų chirurgų pagalbos skaičius sudarys apie 60 000 ligonių,  510 000 žmonių reikės ambulatorinio gydymo.

***

Airijos gyventojai skundžiasi prastai sutvarkyta medicinos sitema šalyje, o tyrimo duomenys parodė, kad pusė Airijos ligoninių gydytojų skundžiasi, kad yra išsekę nuo didžiulio darbo krūvio ir tik vienas iš penkių turi pakankamai laiko šeimai ir asmeniniams interesams.

Dubline būsto nuoma brangesnė nei Paryžiuje

Pasaulinio mobilumo ekspertų ”ECA International” atliktas tyrimas atskleidžia, kad vertinant pagal būsto nuomos kriterijus, Dublinas pirmą kartą pateko į penkių brangiausių Europos miestų sąrašą. Nuoma Dubline brangesnė nei, pavyzdžiui, Paryžiuje, Kopenhagoje ir Stokholme. Tipiško trijų miegamųjų kambarių namo kaina Dubline siekia iki 3 400 eurų per mėnesį. Pasaulio miestų reitinge Dublinas iš 35 vietos pakilo į 26 -ąją. Pirmoji vieta tenka Honkongui –  ten tipiško būsto nuomos kaina siekia beveik 11 tūkstančių JAV dolerių per mėnesį.

 Prie pasaulio streikuotojų jungiasi ir moksleiviai

Airijos mokiniai su šūkiu „Mes išnyksime, jei nieko nedarysime“, kovo 15 d. prisijungė prie pasaulinio moksleivių streiko dėl klimato kaitos.

Streiko iniciatorė – 16-metė moksleivė Greta Thunberg, kuri praėjusių metų rugpjūčio mėnesį surengė protesto akciją prie Švedijos parlamento. Jos iniciatyvą palaiko pasaulio mokiniai. Pasak iniciatorės, pasauliui liko vos 12 metų, kai vis dar galima taisyti žmonijos sukurtus klimato kaitos padarinius.

Korespondenciją gaus ir benamiai

Airijos paštas, kartu su benamių labdaros organizacijomis, namų neturintiems žmonėms pristatys naują paslaugą, pavadintą „Address Point“.

Paslauga siūlys benamiams adresą vietiniame pašto skyriuje, kad jie galėtų gauti korespondenciją ar atidaryti banko sąskaitą.

Padaugėjo apsvaigusiųjų keliuose

Per pirmuosius du šių metų mėnesius, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, girtų ir narkotikus vartojusių vairuotojų skaičius Airijoje padidėjo 17 proc. Nuo šių metų sausio 1 d. iki vasario 28 d. dėl šių priežasčių buvo suimti 1430 vairuotojų. Praėjusiais metais per Šv. Patriko savaitgalį buvo sulaikyti 154 neblaivūs vairuotojai, deja, kiek buvo sulaikyta šįmet Airijai švenčiant Šv. Patriką, dar nepaskelbta, todėl tikėkimės, kad jų nebus daug, nors Garda pareigūnai per visas išeigines dienas budėjo keliuose. Primename, kad Airijoje nustatyta riba yra 50 miligramų  alkoholio 100 (šimtui) mililitrų kraujo. Besimokantiems ir pradedantiesiems vairuotojams,  profesionaliems ir komerciniams vairuotojams taikoma mažesnė riba – 20 miligramų alkoholio 100 (šimtui) mililitrų kraujo.

Kriminalai

Kam vyrui buvo reikalinga kryžiuočio mumijos galva kol kas lieka paslaptimi. Sulaikytas 35-erių metų Brian Bridgeman, kuris iš Dublino St Michan’s bažnyčios kriptos pavogė 800 metų senumo mumijos – Kryžiuočio galvą. Praėjusį ketvirtadienį jis stojo prieš teismą, bet viso proceso metu tylėjo, todėl taip ir liko neaišku, kodėl jis ryžosi šiai vagystei. Kitas teismo procesas vyks kovo 21 d.

***